Strona główna / Biesiada kulturalna / 50 lat twórczości Andrzeja J. Piwarskiego

GP #12, 1 czerwca 2013 r.

50 lat twórczości
Andrzeja J. Piwarskiego

JERZY STOLAREK

Piwarski Wykrzyknik
Andrzej Piwarski – „Wykrzyknik”

Malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, realizator ściennych mozaik i malarstwa, autor happeningów, twórca Teatru Malarskiego „Urodziny” oraz Europejskiego Parku Rzeźby – słowem Andrzej Jan Piwarski, wybitny współczesny polski artysta i animator kultury, obchodzi w bieżącym roku jubileusz 50-lecia swojej twórczości. Z tej okazji zaprasza na trwającą już od 13 maja br. indywidualną wystawę malarstwa pt. „Ślady czasu”.

Podczas wernisażu wręczono Andrzejowi Piwarskiemu Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za kontynuację malarskiej wizji idei Solidarności, za artystyczną wypowiedź wobec niesprawiedliwości i artystyczną obecność w wydarzeniach ważnych dla Gdańska oraz z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.

Wystawę zorganizowała Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Wystawa potrwa do 6 czerwca br. włącznie, a można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

W twórczości Andrzeja Jana Piwarskiego poczesne miejsce zajmuje historia Polski, zwłaszcza ta najświeższa, współczesna. Stąd powstałe tematyczne cykle obrazów związane z Solidarnością, Grzegorzem Przemykiem, księdzem Jerzym Popiełuszką i z polskim przełomem.

Andrzej Jan Piwarski jest również członkiem wielu europejskich organizacji artystycznych, w tym Związku Berlińskich Artystów Plastyków, bodajże najstarszego tego rodzaju związku twórczego w świecie, działającego 162 lata. Jest to także związek dość ekskluzywny, liczy bowiem 106 członków. Aby zostać jego członkiem, trzeba w pierwszej eliminacji przedstawić katalogi i dorobek wystawienniczy, zaś w następnym etapie – prace. Na tej podstawie jury dokonuje przyjęcia. – Na razie jestem w tym dość nielicznym gronie jedynym Polakiem, nie licząc Czecha o nazwisku Polak... – mówi z przymrużeniem oka Andrzej J. Piwarski.

Z okazji jubileuszu oraz stosunkowo niedawnej rocznicy 75. urodzin życzymy panu Andrzejowi wielu dalszych sukcesów wystawienniczych w kraju i za granicą oraz w pracy krzewienia polskiej kultury w świecie.