Strona główna / Redaktorskim okiem / Stracił zaufanie

GP #12, 2 czerwca 2012 r.

Stracił zaufanie

Jacek HilgierZ dniem 18 maja 2012 r. pani Agnieszka Poślednik tymczasowo przejęła obowiązki dyrektora wykonawczego P-SFUK (CEO). Pani Poślednik będzie też nadal pełnić obowiązki dyrektora ds. operacyjnych (COO).

Ta krótka informacja znalazła się na stronie interenetowej Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Nowym Jorku. Oznacza to, że z funkcjami tymi pożegnał się dotychczasowy prezes i dyrektor wykonawczy Oskar Mielczarek. Dla wielu osób niezwiązanych z Unią i nie śledzących na bieżąco zachodzących w niej zmian może to stanowić niespodziankę, bowiem jeszcze w poprzednim numerze Gwiazdy Polarnej ukazał się obszerny artykuł, w którym były dyrektor dzielił się z czytelnikami swoimi planami w związku z dalszą działalnością w tej instytucji.

Jednak plany to jedno, a skuteczne i rzetelne wykonywanie obowiązków to drugie. Widocznie dotychczasowe wyniki pracy odchodzącego dyrektora nie były zadowalające i stąd taka decyzja. W poważnej i wiodącej instytucji finansowej, która jest wizytówką Polonii, potrzebna jest pełna przejrzystość i zaufanie do ludzi, którzy nią kierują. Wygląda na to, iż w tym przypadku zabrakło tych elementów i należy pochwalić, że decyzje były stanowcze i szybkie. Dobrze to świadczy o Unii i jej zarządzie, że nie oglądając się na miło brzmiące dla ucha, ale nie znajdujące potwierdzenia w praktyce hasła potrafiono podjąć szybką i stanowczą decyzję.

Teraz tylko wypada mieć nadzieję, że nowo wybrana Rada Dyrektorów i zarząd tej instytucji będą działać z myślą o jej dalszym rozwoju, dbając o interesy wszystkich jej członków i pracowników. Dbałość ta to przede wszystkim zapewnienie, by usługi i proponowane członkom produkty były konkurencyjne w stosunku do innych instytucji finansowych działających na amerykańskim i polonijnym rynku. To również dobro i rozwój polonijnych biznesów i finansowe wzmacnianie Polonii przez udzielanie rozsądnych pożyczek.

Niedopuszczalne jest też, by pracownicy i zarząd Unii poświęcali swój czas i środki finansowe na otwieranie i prowadzenie spraw sądowych często z niewystarczających powodów w sytuacji, gdy konflikty można zażegnać w inny sposób.

O tych problemach niejednokrotnie pisaliśmy na naszych łamach, wypowiadali się na ten temat przedstawiciele Społecznego Komitetu Członków P-SFUK. Celem Unii Kredytowej jest promowanie gospodarności między swoimi członkami poprzez umożliwianie im gromadzenia oszczędności oraz tworzenia dla nich źródeł kredytu przeznaczonego na rozsądne i produktywne cele. Prawda ta powinna być znana i wprowadzana w życie przez wszystkich, którzy mają wpływ na działalność P-SFUK w Nowym Jorku i miastach, gdzie funkcjonują jej oddziały.

Jacek Hilgier
pointpub@sbcglobal.net