Strona główna / Redaktorskim okiem / Tort smakujący inaczej

GP 1, 9 stycznia 2016 r.

Tort smakujący inaczej

Jacek HilgierNie tak dawno cała Ameryka śledziła perypetie jednej z pracownic Urzędu Stanu Cywilnego z Kentucky, która trafiła do więzienia za odmowę udzielenia ślubu parze homoseksualistów. Urzędniczka w krótkim czasie wyszła na wolność, jednak lawina kłopotów, jakie spadają na wszystkich, którzy takim związkom się sprzeciwiają, nie ma końca.

O tym, że w Stanach Zjednoczonych wolność słowa i sumienia nie wszystkich dotyczy tak samo, przekonał się Aaron Klein, cukiernik z Portland w stanie Oregon. Zapłacił on gigantyczną karę w wysokości blisko 140 tys. dolarów za odmowę upieczenia weselnego tortu parze lesbijek, które chciały uczcić tym przysmakiem prawne zalegalizowanie swojego dewiacyjnego związku.

Kłopoty cukiernika zaczęły się w styczniu 2013 roku, kiedy to powołując się na prawo postępowania zgodnie z własnym sumieniem, odmówił on wykonania wypieku na specjalną okazję. Cukiernik nie chciał być utożsamiany poprzez swój wyrób z taką uroczystością. Jak zwykle wyczulone na punkcie „dyskryminacji”, przedstawicielki homosubkultury szybko zareagowały. Złożyły skargę w Biurze Pracy i Przemysłu stanu Oregon, w której domagały się wysokiego odszkodowania za niesłuszną – ich zdaniem – odmowę wykonania usługi.

Na nic zdały się odwołania cukiernika, który uważał, że sam może decydować o tym, kogo może „poczęstować” swoimi wypiekami, a komu odmówić. Okazuje się, że w obecnych czasach jakakolwiek forma wyrażenia sprzeciwu wobec małżeństw homoseksualnych słono kosztuje. W Oregonie tym bardziej, bowiem stan ten zalegalizował takie małżeństwa. Wraz z tymi przepisami zakazano jakiejkolwiek „dyskryminacji” ludzi o nieuporządkowanych uczuciach i emocjach. Dotyczy to także usług. W ten sposób właściciel prywatnej firmy nie może sam decydować, dla kogo wykona usługę, a komu odmówi. Nawet rezygnując z własnego zarobku. Cukiernik nie dość, że nie zarobił, to jeszcze został zrujnowany tylko za to, że trwał przy swoich przekonaniach.

Jacek Hilgier
pointpub@sbcglobal.net