Strona główna / Prosto z Polski / Na podium nieprzemijającej chwały

GP #14, 29 czerwca 2013 r.

Na podium nieprzemijającej chwały

JACEK HILGIER

Statuetka "Feliks Boksu"
Statuetka „Feliks Boksu”

Feliks Stamm – twórca potęgi polskiego pięściarstwa, trener i wychowawca złotej drużyny. Jego podopieczni w latach 50. i 60. ubiegłego wieku zdobywali dla Polski złote medale olimpijskie, mistrzostw Europy i świata. Posyłali na deski największe sławy ówczesnego boksu. Jerzy Kulej, Aleksander Polus, Leszek Drogosz, Marian Kasprzyk, Zbigniew Pietrzykowski – te nazwiska na stałe zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu, a na podium nieprzemijającej chwały wyniósł ich właśnie „Papa” Feliks Stamm.

Fundacja Feliksa Stamma „Stamm Sport Promotion”
Priorytetem Fundacji jest propagowanie, krzewienie i upowszechnianie idei sportu, kultury olimpijskiej i praca na rzecz rozwoju i wsparcia młodych talentów sportu. Założycielką i prezesem Fundacji jest prawnuczka Feliksa Stamma – Paula Joanna Stamm.

Autorytet FELIKSA STAMMA jest ponadczasowy, to uniwersalna prawda, aktualna dla wszystkich dyscyplin sportu, zatem odwołując się do tego argumentu Fundacja kontynuuje dzieło trenera wszechczasów i realizuje idee m.in. poprzez wspieranie zdolnej młodzieży, wpływając na właściwy rozwój młodego sportowca w drodze do sukcesu – poprzez szczególną dbałość jego zdrowie i edukację. Fundacja dba o zachowanie pamięci o swoim patronie poprzez promowanie prozdrowotnej, społecznej, edukacyjnej i wychowawczej wartości sportu wśród społeczeństwa polskiego oraz reaktywację historycznej wiedzy i sukcesów Polski w boksie oraz innych dyscyplinach sportu poprzez organizację wystaw o charakterze sportowym.

Jedną z takich imprez była zorganizowana w Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim wystawa fotografii „Historia Polskiego Boksu”. Wernisaż wystawy odbył się 2 kwietnia br. w 37. rocznicę śmierci legendarnego trenera.

Dzięki współpracy z Tomaszem Jagodzińskim – dyrektorem Muzeum Sportu i Turystyki , Fundacja przypomniała warszawiakom złote lata polskiego boksu.

Goście byli też świadkami uroczystego przekazania z rąk Pauli Stamm dla Muzeum Sportu i Turystyki statuetki „Feliks Boksu”, którą Fundacja wręcza corocznie zwycięzcom na Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Feliksa Stamma.

Unikatowa wystawa fotografii to wspomnienie triumfalnych lat polskiej szkoły boksu, którą stworzył i zwyciężał na ringach świata niezapomniany trener wszechczasów, wychowawca talentów boksu „Papa” Feliks Stamm – dziś patron Fundacji.

To legenda polskiego boksu. Jego wspaniali wychowankowie: Jerzy Kulej, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Zbigniew Pietrzykowski, Leszek Drogosz i inni zdobywali medale olimpijskie. W tym roku w Polsce świętujemy kilka ważnych rocznic dla boksu: w kwietniu odbył się XXX Jubileuszowy MTB im. Feliksa Stamma,  w maju  minęła 60. rocznica historycznego zwycięstwa Polski w Hali Mirowskiej na pierwszych po wojnie Mistrzostwach Europy w 1953 roku a przed nami 90-lecie powstania Polskiego Związku Bokserskiego. Wystawa Fundacji  była okazją do sentymentalnej podróży w złote lata polskiego boksu.

Warszawskie Wieczory Olimpijskie

Pomysłodawcą i organizatorem projektu eleganckich wieczorów, które na stałe zagościły w kalendarzu najbardziej prestiżowych imprez organizowanych w Warszawie, jest Fundacja im. Feliksa Stamma. „Warszawskie Wieczory Olimpijskie” to cykliczne spotkania wybitnych osobistości świata sportu, biznesu i kultury pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Urzędu Miasta st. Warszawy oraz przy partnerskiej współpracy z Business Centre Club, organizowane każdego roku. „WWO” to nowa jakość współpracy i partnerstwa świata sportu i biznesu, to spotkania dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) i marketing sportowy oraz wiedzą, jak ważne są relacje między sportem a biznesem. Firmy angażujące się społecznie w sport zawsze zyskują na wizerunku, podnoszą lojalność, prestiż i reputację.

Paula Stamm, prezes Fundacji im. Feliksa Stamma, tak mówi o olimpijskich wieczorach:
Uczestnicy „WWO” stają się ambasadorami idei olimpijskiej. Jesteśmy pewni, że wyzwolimy nową energię dla polskiego sportu w stolicy. Ideą jest prezentacja potencjału wielu dyscyplin olimpijskich i potrzeb dla rozwoju talentów m.in. poprzez osobiste spotkania z gwiazdami olimpijskimi – ikonami polskiego sportu oraz zachęcanie przedsiębiorców do inwestowania w sport. Wieczory Olimpijskie w BCC mają szansę stać się pomostem łączącym świat sportu i biznesu, pobudzając obie strony do działań oraz inwestycji w sport.

Fundacja będzie gościć najlepszych sportowców, elitę przedsiębiorców, aby w tak szacownym gronie rozmawiać o możliwych sukcesach Polski. Wielka polska hossa na Igrzyskach nie jest możliwa bez zaangażowania polskich przedsiębiorców – jako darczyńców i sponsorów, którzy poprzez swoje działania dla sportu stają się marką o najwyższym znaku jakości i solidarności.
Trener Feliks Stamm był wzorem wielkiej energii i pasji dla sportu. Fundacja czuje się zobowiązana do kontynuacji tradycji i propagowania Jego wciąż aktualnych wartości i zasad. Zamierza, tak jak kiedyś Feliks Stamm, być „Papą” dla wielu młodych sportowców i wspierać ich w drodze do realizacji ich marzeń i rozwoju sportowych talentów, aby Jego charyzma nie przeminęła. Wierzymy, że powróci dawny sentyment kibiców do sukcesów Stamma i pomoże w osiągnięciu nowych zwycięstw dzisiejszym talentom.

Uczestnicy gali „Warszawskich Wieczorów Olimpijskich” będą również ambasadorami różnych dyscyplin sportu, aby te nie zniknęły z Igrzysk Olimpijskich. Te wszystkie działania to chęć nadania właściwej rangi postawom godnym uznania w aurze pełnej przejrzystości w udzielaniu dotacji zawodnikom. Sponsoring sportowy powinien być etyczny, zasadny oraz transparentny. Firmy-darczyńcy będą wyróżniani, a Rada Ambasadorów będzie nadzorować proces promowania talentów. Do tej rady zaprosiłam elitę polskiego sportu, gwiazdy, autorytety, które popierają te nasze działania – mówi Paula Stamm. – Dla zobrazowania wymienię kilka nazwisk: Apoloniusz Tajner, Mariusz Czerkawski, Wojciech Fibak, Otylia Jędrzejczak, Andrzej Supron, Jerzy Engel , Mateusz Ligocki czyli najlepsi z najlepszych. Wszyscy oni cieszą się autorytetem i powszechnym szacunkiem, a poza tym, co równie ważne, a może wręcz najważniejsze, mają sportowego „nosa” i wiedzą, kto ma szansę w przyszłości na triumf, na zwycięstwa w uprawianej przez siebie dyscyplinie sportu. Fundacja wspiera młodych sportowców na wielu płaszczyznach, w zależności od potrzeb konkretnego podopiecznego. Tam, gdzie potrzeba, pomagamy w zakupie sprzętu sportowego, zapewniamy opiekę medyczną, organizujemy wyjazdy na obozy i zgrupowania zagraniczne.  Środki na taką działalność pochodzą między innymi z aukcji charytatywnych organizowanych właśnie w ramach gali. Od znanych sportowców otrzymujemy cenne ich pamiątki, które później są przedmiotem wspomnianych aukcji. Cały dochód przeznaczany jest na wspieranie młodych talentów.

Jestem dumna z mojego przodka, jest to wspaniałe uczucie móc  kontynuować dzieło wielkiego Feliksa Stamma. Jest to moja misja, działam aktywnie, z sercem, determinacją i mimo że Fundacja jest stosunkowo młoda, bo ma dopiero 3 lata, jest już w środowisku sportowo-biznesowym rozpoznawalna i uznana.

W tym roku Gala „Warszawskie Wieczory Olimpijskie” odbędzie się 4 października o godz. 19.00 w salach bankietowych Stadionu Narodowego.. Jak co roku, wyjątkowo zaangażowani darczyńcy Fundacji zostaną uroczyście uhonorowani tytułem i statuetką „AMBASADOR SPORTU” podczas Gali „WWO”.

Pozdrawiam serdecznie Polonię amerykańską i zapraszam do współpracy z Fundacją „Papy” Stamma wszystkich sympatyków boksu oraz innych sportów olimpijskich.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.fundacjastamma.pl

Banner