Strona główna / Prosto z Polski / Witamy w świecie sportu

GP #25, 30 listopada 2013 r.

Witamy w świecie sportu

JACEK HILGIER

Ambasadorzy Sportu 2013
Ambasadorzy Sportu 2013: Piotr Małachowski, Anita
Włodarczyk i Paweł Fajdek w towarzystwie Pauli
Joanny Stamm (druga od prawej) podczas Gali Fundacji
im. Feliksa Stamma

14 grudnia 2009 r., w 108. rocznicę urodzin „Papy” Stamma, w gronie mistrzów olimpijskich, zawodników, trenerów, znakomitych osobistości i sympatyków sportu odbyło się uroczyste otwarcie Fundacji im. Feliksa Stamma. Jej założycielką i prezesem jest prawnuczka Feliksa Stamma – Paula Joanna Stamm.

Ideę, cele i działalność Fundacji poparli i przyjęli z wielkim uznaniem i aprobatą wychowankowie „Papy” Stamma: Jerzy Kulej, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk oraz wielu innych mistrzów olimpijskich, niezastąpionych autorytetów swoich dyscyplin sportu.

Jednym z ważnych celów Fundacji jest podniesienie rangi corocznego Międzynarodowego Turnieju im. Feliksa Stamma, który odbywa się w Warszawie ku czci i pamięci wielkiego Trenera. W tym celu Fundacja ufundowała wyjątkową nagrodę – statuetkę „FELIKS BOKSU”, która jest wręczana zawodnikom corocznie przez prezesa Fundacji w dniu finałów za wybitne osiągnięcia w boksie.

Priorytetem Fundacji jest praca na rzecz rozwoju i wsparcia wszystkich dyscyplin sportu, a także propagowanie i upowszechnianie kultury olimpijskiej. Fundacja nieustannie zachęca młodzież do treningów, poszukując przy tym nowych talentów i dobrych rozwiązań dla poprawy sytuacji polskiego sportu.

Autorytet FELIKSA STAMMA jest ponadczasowy. To uniwersalna prawda, aktualna dla wszystkich dyscyplin. Odwołując się do tego autorytetu, Fundacja pragnie kontynuować Jego dzieło i realizować Jego idee m.in. poprzez wspieranie zdolnej młodzieży, tworzenie specjalnych programów pilotażu i wsparcie wpływające na właściwy rozwój młodego sportowca w drodze do sukcesu – dbając szczególnie o jego zdrowie i edukację.

Zarząd i Rada Ambasadorów Sportu to zespół reprezentujący świat sportu i biznesu. To dzięki takiemu przewodnictwu odpowiedzialnych społecznie ludzi sukcesu oraz ich zaangażowaniu w sport Fundacja wierzy w zwycięstwo swoich idei i realizację celów.

Wyróżnieniem dla przedsiębiorców, którzy dołączą do elitarnego Klubu Ambasadorów Sportu i zdecydują o przeznaczeniu części swoich zasobów finansowych na młode kadry olimpijskie, a także staną się mecenasami projektu „Biznes dla Sportu”, jest specjalne uznanie. Statuetka „Ambasador Sportu” wręczana jest raz w roku podczas uroczystej gali sportu i biznesu „Warszawskie Wieczory Olimpijskie”, organizowanej przez Fundację im. Feliksa Stamma, pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Urzędu m.st. Warszawy, Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego, Stadionu Narodowego oraz Business Centre Club. Ideą zarówno Gali, jak i Fundacji jest aktywne działanie na rzecz przyszłości młodych sportowych talentów oraz polskiego sportu, zgodnie z misją Fundacji: „Sport w Dobrych Rękach”.

Podczas tegorocznej gali, która odbyła się 4 października, po raz pierwszy na Stadionie Narodowym w Warszawie, zostały uhonorowane osoby wyjątkowo zaangażowane we wsparcie sportu w Polsce. Statuetki „Ambasador Sportu” wręczono sportowcom, przedsiębiorcom oraz przedstawicielom mediów – ludziom o wielkim sercu i pasji dla sportu, dzięki którym sukcesy olimpijskie polskich sportowców w ogóle są możliwe.

Statuetkę w kategorii „Media Partner 2013” otrzymał Tadeusz Olszański – autor książki Rzecz o Feliksie Stammie.

Honorowy tytuł „Ambasadora Sportu” nadano Urzędowi m.st. Warszawy. Statuetkę odebrał Jarosław Dąbrowski – wiceprezydent Warszawy.

W kategorii „Biznes Partner 2013” statuetkę otrzymało wiele znakomitych firm wspierających polski sport.

Tytuł „Złotych Ambasadorów” otrzymały firmy: Ghelamco, McDonald’s, Balton i Duo Life. Srebrne trofea otrzymali: Jones Land LaSalle i MML, a brązowe: Oknoplast, Pure Jatomi Fitness Club, POT oraz IDMSA.

Galę swą obecnością zaszczyciło wielu zacnych gości, m.in.: Andrzej Kraśnicki (prezes PKOL) i Marek Goliszewski (prezes BCC), którzy wygłosili swoje przemówienia jako reprezentanci sportu i biznesu. Nie zabrakło też znanych sportowców, jak: Andrzej Supron, Ryszard Szurkowski, Radosław Majdan, Jan Błachowicz czy Mariusz Czerkawski.

Galę prowadził Przemysław Babiarz – znany dziennikarz i komentator sportowy, który tak mówił o zbliżającej się uroczystości:

– Już po raz drugi będę miał zaszczyt i przyjemność prowadzić Galę Fundacji im. Feliksa Stamma „Warszawskie Wieczory Olimpijskie”. Tego „pierwszego razu” nigdy nie zapomnę.

W 2011 r. do siedziby Business Centre Club przybyło wiele wspaniałych postaci polskiego sportu, biznesu i kultury. Nad wszystkim dominował entuzjazm i energia Pauli Stamm – prezes Fundacji – godnej następczyni swojego legendarnego Pradziadka. Już wtedy odniosłem wrażenie, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Podczas ubiegłorocznej Gali w Arenie Ursynów z radością i wzruszeniem odbierałem statuetkę „Ambasadora Sportu”. Wyraziłem wtedy marzenie, aby kolejna Gala odbyła się na Stadionie Narodowym. Minął rok i to marzenie stało się faktem. Paula Stamm udowodniła kolejny raz, że potrafi pokonać wszelkie bariery. Na IV Gali spotkamy się zatem w miejscu szczególnym, które już przyciąga tysiące kibiców, i które wciąż czeka na wielki triumf polskiego sportu.

Niespodzianką wieczoru był debiut utworu muzycznego specjalnie skomponowanego przez Adama IPH Janiaka na cześć Feliksa „Papy” Stamma.

Tradycyjnie, jak co roku, w programie uroczystości nie zabrakło aukcji charytatywnej, którą poprowadził Andrzej Supron wraz z Paulą Stamm. Bezcenne pamiątki podarowane przez gwiazdy sportu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, m.in.: koszulka Roberta Lewandowskiego z jego autografem, rękawice bokserskie Mike’a Tysona, kierownica rajdowa Kajetana Kajetanowicza, trzymając którą zdobył IV tytuł Mistrza Polski, koszulka z autografem Jerzego „Jerzyka” Janowicza czy koszulka z IO w Londynie całej reprezentacji Polski w siatkówce, którą osobiście przekazał Michał Ruciak, i wiele innych unikatowych przedmiotów.

Wieczór uświetnił także koncert Staszka Karpiela-Bułecki z zespołem Future Folk, o moc muzycznych atrakcji zadbał król rock & rolla Elvis z zespołem The King’s Friends, ponadto odbył się pokaz mody Versace Collection oraz wiele innych atrakcji. Goście bawili się do późnych godzin nocnych we wspaniałej atmosferze.

Specjalne podziękowania należą się partnerowi strategicznemu Ghelamco, bez którego uroczystość nie odbyłaby się z takim rozmachem.

Ogromne podziękowania otrzymują także partnerzy: Jones Lang LaSalle, McDonald’s, Oknoplast, Balton, MML Centrum Medyczne, Polskiej Organizacji Turystycznej, IDMSA, Duo Life, Master Management Group, Salt Aviation, Pure Jatomi Fitness Club, Pure Sky Club, Versace Collection, San Lorenzo, Voda Naturalna, Chopin Vodka, Mezzek, dr Beata Dethlow, City Self Storage, Vip Events Agency, Hotel Warszawianka, Fachjan, Gastro Magic, Vanilia Travel, Galeria Sztuki Limited Edition i SportEuro.