Strona główna / Ze sportu / Czerkawski pokonał Dudka

GP #7, 23 marca 2013 r.

Czerkawski pokonał Dudka

MACIEK MAJEWSKI

Golf_1
Jerzy Dudek (z lewej) i jeden z organizatorów, Marek Kwoka

Izabela Sander i Aleksander Kleszcz wygrali doroczny turniej golfowy Polonia Open by Żywiec w Lake Worth na Florydzie. W rozgrywanych po raz XIII mających rangę mistrzostw świata Polonii zawodach wystartowało 150 zawodników i zawodniczek.

Kleszcz, mistrz Polski amatorów z 2009 roku, był bezkonkurencyjny we wszystkich trzech rundach. Na polu, na którym paar wynosi 70, miał 220 uderzeń (70, 75, 75). O 14 uderzeń wyprzedził Artura Dziugiela, o 17 Andrzeja Stasiaka. 25-letni, urodzony w Polsce Kleszcz rozwija firmę technologiczną opracowującą aplikacje do iPhone’a.

Izabela Sander ma 29 lat, ale wygląda na 17. Urodziła się w Iławie (zachodniopomorskie), przed 10 laty wyemigrowała do USA. Tu skończyła wydział budowy rakiet na UCLA i pracuje dla jednej z najbardziej znanych korporacji lotniczych na świecie na stanowisku inżyniera rakietowego.

Iza Sander nie dała żadnych szans swoim rywalkom. Uzyskała 251 uderzeń (84, 81, 86), wyprzedzając weterankę turnieju Ginę Swatowską o 22 uderzenia, a trzecią Brygidę Morańską aż o 31. Iza była najlepsza w każdej rundzie.

Sensacją zawodów był hole in one Mirosławy Bączyk z New Jersey. Jest to pierwszy hole in one w historii oficjalnych rund Polonia Open by Żywiec.

W turnieju wystartowali też trzej sławni polscy sportowcy. Najlepszym z nich był Mariusz Czerkawski. Były hokeista NHL zagrał trzy równe rundy i skończył zawody na siódmym miejscu, z wynikiem 247 (83, 82, 82).

Turniej był fantastyczny – i organizacyjnie, i towarzysko, i sportowo. Poza tym miałem ogromną przyjemność spotkania się z Polonią i z moimi fanami z czasów gry w NHL – powiedział 41-letni Czerkawski. – Do domu wracam z medalem, bowiem uplasowałem się na trzecim miejscu w mojej grupie wiekowej. No i, co ważniejsze, byłem lepszy od... Jurka.

Jerzy Dudek, były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski, Liverpoolu i Realu Madryt, na przedostatnim dołku finałowej rundy zmarnował szansę uplasowania się w czołowej trójce. Potrzebował aż 9 uderzeń, by umieścić piłkę w dziurze.

Coś takiego nigdy mi się nie przytrafiło w karierze golfisty – lamentował Dudek. Mimo tej wpadki, były reprezentacyjny bramkarz jest zadowolony. – To mój pierwszy prywatny pobyt w USA. Bardzo mi się tutaj podoba, a turniej jest wprost fantastyczny – dobra organizacja, wymarzone warunki do gry i świetna pogoda – ocenił.

Zbigniew Boniek, najlepszy w historii polski piłkarz, zawodnik Juventusu Turyn, uzyskał wynik gorszy od swoich kolegów. W trzech rundach miał 306 uderzeń (105, 97, 104), co dało mu 84. miejsce. Obecny prezes PZPN nie byłby jednak sobą, gdyby nie doszukał się pozytywnej strony swojego startu.

Nie po to przyjechałem z tak daleka, by rozegrać trzy szybkie rundy. Musiałem i chciałem nagrać się w golfa – wyznał z uśmiechem.

Wszyscy uczestnicy uznali ten turniej za najlepszy w historii – powiedział organizator Paweł Gąsior, prezes Polish American Golf Association. – Polonia Open by Żywiec jest imprezą, której celem jest zbliżanie Polonii. Szczególne podziękowanie składam przedstawicielowi firmy Żywiec z Nowego Jorku, Bogdanowi Pajorowi, który od wielu lat nas wspiera. Bez jego zaangażowania nie byłoby tego sukcesu.

Fot. Marek Skowroński (TvAntenna)