Strona główna / Ze sportu / To idzie młodzież!

GP #9, 21 kwietnia 2012 r.

To idzie młodzież!

MACIEK MAJEWSKI

Golf_1
140 golfistów i golfistek przed startem Polonia Open

Młodzież pokazała, kto teraz rządzi w polonijnym golfie. Na zakończonym w The Fountains Country Club w West Palm Beach na Florydzie turnieju Polonia Open by Żywiec, mającym rangę mistrzostw świata Polonii, najlepsi w najbardziej prestiżowej kategorii gross okazali się 24-letni Kamil Chojnicki i 17-letnia Marianna Duczmal.

Oboje wygrali zdecydowanie. Chojnicki był lepszy od drugiego Michała Poniża o pięć trafień. Przewaga Duczmal była jeszcze większa, drugą Dorotę Trochę wyprzedziła o 11 uderzeń. To już można nazwać nokautem.

Widzi się w golfie

Pochodzący z Warszawy Kamil od roku studiuje na Keiser University na Florydzie.

Wybrałem sobie kierunek golf management, bo swoją przyszłość wiążę z tym sportem – wyjaśnia.

Chojnicki przed wyjazdem do USA skończył zarządzanie na warszawskiej SGH. To wtedy zaczął grać w golfa. Sport ten zafascynował go całkowicie.

Im większe robiłem postępy w golfie, tym bardziej traciłem zainteresowanie studiami – zdradza.

Po zrobieniu licencjatu zaczął zastanawiać się co dalej.

Surfowałem w Internecie i znalazłem uniwersytet z interesującym programem golfowym.
Po naradzie z rodzicami, Kamil postanowił spróbować. Do końca studiów pozostały mu jeszcze cztery miesiące. Potem wraca do Polski, gdzie ma nadzieję znaleźć pracę w swoim sporcie.

Zadecydował przypadek

Marianna nie zrobiła jeszcze matury, a już jest mistrzynią świata. I to najmłodszą w historii Polonia Open by Żywiec.

W golfa zaczęła grać przez przypadek.

Na wakacjach w Międzyzdrojach miałam do wyboru pójście z mamą do kawiarni albo ze znajomymi taty na pole golfowe. Żadna propozycja mi się nie spodobała – opowiada.
Wybrała jednak panów i nie pożałowała. Od razu połknęła bakcyla, jak tylko pierwszy raz trafiła piłką do dołka. Chce studiować ekonomię. A golf?

Muszę przyznać, że pojawiła mi się w głowie odważna myśl. Po drugiej rundzie, gdy uzyskałam świetny wynik (75 pkt., tylko dwa ponad paar), pomyślałam, że może jednak zostanę zawodową golfistką.

Bez kompleksów i strachu

Co ciekawe, i Kamil, i Marianna grają w golfa stosunkowo krótko, bo zaledwie od czterech lat. To najlepiej świadczy o tym, że w golfa – w przeciwieństwie do innych dyscyplin sportu – można szybko nauczyć się grać na wysokim poziomie. I to jest prawdopodobnie jedna z tajemnic sukcesu Polonia Open by Żywiec.

Świetnie spisali się też inni 17-latkowie – Artur Dziugiel (3. miejsce) i Mateusz Kniaginin (8.), członkowie polskiej kadry juniorów.

Miło było patrzeć na tych młodych ludzi, którzy bez strachu i komleksów rywalizowali ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami. Dla nich nie ma znaczenia, czy mieszkają w USA, czy gdzie indziej. Wszędzie dobrze się czują i dają radę. Wszyscy jednak swoją przyszłość wiążą z Polską. Może zabrzmi to patetycznie, ale to młode pokolenie jest nadzieją Polski.

Nowojorczycy na starcie

Nie wyobrażamy sobie Polonii Open by Żywiec bez udziału małżeństwa Swatowskich z Atlantic City. Dla Józefa i Giny był to już 12. start w turnieju. Miłe wspomnienia wywiozą z Florydy Beata i Arek Kwapisiewiczowie.

Paweł Majewski, właściciel hurtowni ze sprzętem hydraulicznym Paul’s Plumbing Supply Inc. na Greenpoincie, wystartował w zawodach, bo uważa je za dobrą zabawę i cenną inicjatywę, którą należy popierać. Paweł nie gra jeszcze w golfa na mistrzowskim poziomie, ale obiecuje, że za rok będzie jeszcze lepszy.

Należy też odnotować, że biznesmen Ryszard Sobiesiak był w tym roku bez formy. Ten dobry golfista zajął dopiero 31. miejsce.

Czapeczki od McIlroya

Kilkakrotnie turniej odwiedził Piotr Woźniacki, ojciec czołowej tenisistki świata Karoliny. Codziennie Woźniaccy trenowali obok naszego klubu. Karolina specjalnie rozpoczynała ćwiczenia o 8.00 rano, by potem dopingować swojego narzeczonego Rory McIlroya, startującego w rozgrywanym w tym samym czasie turnieju golfowym Honda Classic.
Rory, który wygrywając z Tigerem Woodsem został nr. 1 światowej listy golfistów, podpisał czapeczki i piłeczki dla najlepszych golfistów Polonia Open by Żywiec.

Wygrał organizator

Gdy mówimy Karolina Woźniacka, myślimy o tenisie. A historia Polonia Open zaczęła się właśnie od tenisa. Niestety, przez lata turniej tenisowy na Polonia Open stał się ubogim krewnym golfa. Artur Bobko organizuje go mimo spadającej z roku na rok frekwencji. W tegorocznych zawodach wystartowało tylko 38 zawodników. Była też jedna kobieta, Olga Swatowska z Atlantic City, nie mogła jednak wystartować, gdyż nie miała rywalki. A przecież jeszcze tak niedawno było liczniej i gwarniej na kortach Polonia Open. Może dlatego organizator ponownie wystartował w turnieju i – podobnie jak to było w poprzednim roku – wygrał. Tym razem bez walki, gdyż jego finałowy rywal Bogdan Lewandowski z Chicago nie wyszedł na kort z powodu kontuzji.

Pochwała od senatora

Golf_2
Zwycięzcy, od lewej: Kamil Chojnicki, Michał Poniż, Marianna
Duczmal, Mirosław Reda, Dorota Trocha, Edward Krawczyk

Turniej Polonia Open by Żywiec od kilku lat odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Komisji Senatu RP ds. Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Senator Andrzej Person tym razem nie mógł przyjechać na Florydę, ale cały czas śledził relację „na żywo” z zawodów.
Cieszę się, że turniej Polonia Open by Żywiec znów okazał się bardzo udaną imprezą, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza. 140 polonijnych golfistów z kilkunastu krajów świata jest tego dowodem – powiedział senator Person. – Radują mnie też opinie o turnieju i startujących w nim Polakach, które słyszę od samych Amerykanów – wszystkie bardzo pozytywne. To wszystko buduje wizerunek naszej nacji i Polski. Za to jestem bardzo wdzięczny organizatorom.

Szefem Polonia Open by Żywiec jest od samego początku Paweł Gąsior, wielki propagator golfa wśród Polonii.

Wszyscy uznali nasze zwody za najlepsze w historii. Dziękuję moim współpracownikom, Henrykowi Laice i Markowi Kwoce, bez których poświęcenia nie byłoby tego sukcesu. Osobne dzięki należą się grupie medialnej TvAntenna, w tym Markowi Skowrońskiemu i Maćkowi Majewskiemu, którzy relacjonowali turniej „na żywo” w Internecie. Dziękuję też naszym amerykańskim przyjaciołom z The Fountains Country Club, a szczególnie Joe Roux, za wielką pomoc w organizacji. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować sponsorowi tytularnemu – firmie Żywiec, Bogdanowi Pajorowi, prezesowi Amtec Int. Corp., Małgosi i Krzysztofowi Wojtowiczom z firmy Realty Elite the Palm Beach, oraz NetroStar i wszystkim innym sponsorom – powiedział Gąsior.

Na stronie internetowej turnieju (poloniaopen.com) zegar odlicza już czas do następnego turnieju. Nie możemy się go doczekać.

Fot. Marek Skowroński (TvAntenna)