Strona główna / Nasze sprawy / Nowe usługi dla klientów

GP #14, 30 czerwca 2012 r.

Nowe usługi dla klientów

Marzena Wierzbowska

Z MARZENĄ WIERZBOWSKĄ, przewodniczącą Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, rozmawia BEATA WOJDAK

BEATA WOJDAK: W ostatnim kwartale nastąpiło wiele zmian w Naszej Unii. Na Walnym Zebraniu przedstawiono wyniki finansowe za rok fiskalny 2011, ale niewiele było czasu, by omówić bieżące wydarzenia i nowości w P-SFUK. Jak Pani ocenia działalność instytucji w ciągu ostatnich miesięcy?

MARZENA WIERZBOWSKA: W Naszej Unii faktycznie sporo się dzieje i nastąpiło wiele pozytywnych zmian. Zacznę może od ulepszeń technologicznych, które są efektem wielomiesięcznej pracy zespołowej kadry P-SFUK, i z których jesteśmy bardzo dumni. Ponieważ jest bardzo dużo takich usług i produktów (po rozmowach z naszym zarządem naliczyliśmy ich około 40!), skupię się na tych, które dotyczą wszystkich naszych członków.

Pierwsza dobra wiadomość – zwiększyliśmy limity na kartach debetowych. Dotyczy to zarówno transakcji zakupów w sklepach, wypłat gotówki w bankomatach, jak i zaliczek (tzw. Cash Advance), a także dziennej liczby transakcji. Zwiększyliśmy też limity przelewów pomiędzy swoimi kontami oraz na konta innych członków Naszej Unii. Oczywiście, trzeba będzie spełniać pewne wymagania, ale przykładowo, osoby, które miały limit przelewu $3000, będą mogły teraz przelać nawet do $15000. Czas oczekiwania na realizację przelewu też będzie skrócony w niektórych przypadkach z 3-5 dni do 1-2 dni. To ogromne udogodnienie. Oferujemy od niedawna również możliwość otwierania kont przez telefon. Mówiąc o telefonie – zmieniliśmy nasz bezpłatny numer na 1-855-PSFCU 4U. Dzięki temu, naszym członkom łatwiej będzie zapamiętać, jak skontaktować się z Naszą Unią.

To tylko pierwsze z ulepszeń, jest ich dużo więcej i planujemy już kolejne, które będą wprowadzone w najbliższych miesiącach.

– To faktycznie bardzo pozytywne wieści dla wszystkich członków Unii. A co nowego dla użytkowników Bankowości Internetowej?

– Dla osób korzystających z usług Naszej Unii przez Internet też mam dobre wieści. Niedługo ruszy nasza nowa, ulepszona platforma bankowa.

Będzie ona bardziej nowoczesna i intuicyjna i mamy nadzieję, że dzięki temu jeszcze więcej osób będzie korzystało z elektronicznej formy bankowości. W tej chwili połowa członków Naszej Unii jest użytkownikami Bankowości Internetowej.

Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o naszej nowej stronie internetowej. Nowoczesna, przejrzysta szata graficzna, intuicyjne rozwiązania i więcej informacji – to wszystko efekt sugestii naszych członków i ciężkiej pracy naszych oddanych pracowników. Mamy nadzieję, że naszym członkom spodoba się nowa strona i będą często ją odwiedzać.

– Co to dokładnie znaczy i w jaki sposób ułatwi członkom Unii korzystanie z jej usług?

– Ponieważ jesteśmy instytucją świadczącą usługi w języku angielskim i polskim, zależy nam, aby nasi członkowie otrzymywali informacje w wybranym przez nich języku. Rozpoczęliśmy kampanię mającą na celu weryfikację preferencji językowych. Dotyczy to naszych materiałów elektronicznych, tradycyjnej, papierowej korespondencji a nawet naszego kwartalnika Unia. Poprzez wybór języka możemy oszczędzić i środki, i środowisko, bowiem nie musimy wysyłać dwujęzycznych materiałów do naszych członków, drukując ich w ten sposób mniej, a zaoszczędzone fundusze przeznaczając na działalność na rzecz Polonii, np. dotacje czy stypendia.

– No właśnie, a propos działalności na rzecz Polonii. Na walnym zebraniu dowiedzieliśmy się o zmianach w Radzie Dyrektorów, ale też i w zarządzie P-SFUK. Czy może Pani skomentować nagłe zmiany?

– Jak najbardziej. 20 maja br. odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. W jego trakcie zostały ogłoszone wyniki wyborów do Rady Dyrektorów Naszej Unii. Serdecznie gratuluję paniom: Iwonie Podolak, Elżbiecie Baumgartner, Małgorzacie Czajkowskiej i Bożenie Kajewskiej-Pielarz, które orzymały najwyższą liczbę głosów i tym samym zostały członkiniami Rady. W tym miejscu chciałabym przedstawić nowo wybrany Zarząd Rady Dyrektorów, który po raz drugi powierzył mi zaszczytną funkcję przewodniczącej: Beata Klar-Jakubowski – I wiceprzewodnicząca, Iwona Podolak – II wiceprzewodnicząca, Krzysztof Matyszczyk – skarbnik i Małgorzata Gradzki – sekretarz.

Chiałabym podkreślić, iż dla nowo wybranej Rady Dyrektorów ważna jest kontynuacja stabilnego rozwoju Naszej Unii. Jesteśmy największą etniczną instytucją finansową poza granicami kraju i powinniśmy wszyscy aktywnie brać w jej życiu udział.

Jeżeli chodzi o zmiany w zarządzie, czyli odwołanie pana Oskara Mielczarka, to była głęboko przemyślana decyzja. Jesteśmy Unią Kredytową, a nie bankiem i potrzebujemy fachowca, który ma doświadczenie w kierowaniu Unią Kredytową. Niestety, czasem zmiany, które wydają się drastyczne, są niezbędne, aby zapewnić instytucji dalszy rozwój, który jest zgodny z wolą jej klientów czy członków, a w przypadku Naszej Unii – jej współwłaścicieli. Tak było i tym razem i jestem przekonana, iż patrząc na to, co dzieje się w naszej instytucji i bacznie śledząc postępy finansowe i technologiczne, nasi członkowie wyciągną wnioski co do zasadności decyzji o zmianach. W obecnej chwili tymczasowe obowiązki dyrektora wykonawczego objęła Agnieszka Poślednik, która jednocześnie sprawuje obowiązki dyrektora do spraw operacyjnych.

– No dobrze, ale czy szykują się kolejne zmiany kadrowe, albo gorzej – redukcje etatów?

– Pragnę uspokoić czytelników (a naszych członków), że nie planujemy żadnych masowych zwolnień. Szukamy oszczędności w każdym aspekcie naszej działalności, ale nie chcemy, aby odbiło się to na naszej wydajności czy jakości oferowanych usług, bo przecież ktoś te usługi musi naszym członkom świadczyć. Mamy bardzo wykwalifikowany personel; wiele osób pracuje w Unii od lat, chcemy więc korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, bo często to właśnie oni są autorami pomysłów, jak usprawnić działanie Unii i jak ulepszyć oferowane produkty.

– Czy może Pani podać przykłady?

– Oczywiście. Pojawienie się kącików internetowych w naszych oddziałach to pomysł naszego personelu. Dzięki temu nasi członkowie mogą skorzystać z komputerów, a nawet wydrukować sobie dokumenty dotyczące ich kont. Oferujemy też dostęp do kont przez telefony komórkowe poprzez Bankowość Mobilną – to też zasługa naszego personelu, który w codziennym kontakcie z członkami przekazuje nam ich prośby i postulaty. Przy tej okazji pragnę nadmienić, że niebawem aktywujemy usługę automatycznej płatności rachunków, która – dotychczas dostępna przez Bankowość Internetową – będzie teraz oferowana poprzez Bankowość Mobilną.

– Jakie jeszcze usługi zostały ulepszone czy wprowadzone na prośbę członków?

– Od dłuższego czasu oferujemy karty upominkowe VISA, które są znakomitym prezentem na różne okazje. Jednak proces zakupu takiej karty był dość czasochłonny, więc zmieniliśmy procedury i zasady ich wydawania, aby nasi członkowie nie musieli na nie zbyt długo czekać w oddziale. Niebawem wprowadzimy też karty z przedpłatą (typu „pre-paid”), gdzie można będzie przelewać fundusze wielokrotnie, zgodnie z zapotrzebowaniem. Są to karty przeznaczone dla osób, które będą podróżować, a nie chcą mieć przy sobie gotówki czy karty debetowej, która, jeśli zostanie skradziona, może być narażona na utratę wszystkich funduszy z konta czekowego. Karta taka będzie doskonałym prezentem dla dziecka jadącego na wakacje, gdzie możemy ustalić budżet wydatków, którego dziecko musi się trzymać.

Choć nie jest to usługa, muszę też powiedzieć o kolejnym udogodnieniu, które wprowadzamy na prośbę członków. Zatwierdzony został niedawno projekt otwarcia oddziału P-SFUK na Staten Island. Ta dzielnica jest licznie zamieszkana przez Polonię i dlatego jeszcze w tym roku dokonamy uroczystego otwarcia oddziału, na które już teraz zapraszam wszystkich mieszkańców Staten Island i nie tylko. Szczegóły ogłosimy w mediach bliżej daty otwarcia.

– Rzeczywiście, zmian i ulepszeń jest sporo. Zapytam więc o ostatnie produkty i usługi, którymi może się poszczycić Unia. Proszę również powiedzieć, skąd członkowie Unii mogą się dowiedzieć o nowościach.

– Jesteśmy w trakcie tworzenia nowej sekcji na naszej stronie internetowej, gdzie będziemy regularnie dodawać wszystkie produkty i usługi, które wprowadzamy i nad których inicjacją pracujemy. Poza tym, nasi pracownicy w oddziałach oraz w Centrum Obsługi Klienta informują naszych członków o najnowszej ofercie.

– A jakieś dobre wieści dla właścicieli biznesów?

– Jak najbardziej. Ulepszamy cały czas naszą ofertę produktów i usług, staramy się też ułatwić sam proces otwierania kont i już niebawem nasi członkowie posiadający firmy nie tylko będą mogli szybciej i sprawniej w oddziale założyć konto biznesowe, ale będą mogli to też zrobić poza oddziałem – przez Internet, z dowolnego miejsca.

Obecnie karta podpisu i papierowe dokumenty niezbędne do otwarcia konta biznesowego są procesowane manualnie przez nasz personel. Jesteśmy w trakcie wprowadzania elektronicznych kart podpisu i towarzyszącej jej dokumentacji, co ułatwi naszym członkom cały proces otwarcia konta, a Unii zaoszczędzi funduszy. Ponadto, właściciele biznesów będą mogli zeskanować swoje czeki i wysłać je do Unii elektronicznie zamiast – jak dotychczas – przyjeżdżać do oddziału z papierową kopią.

– Na koniec już – proszę podać ostatnie nowości, które Pani zdaniem oszczędzą członkom Unii czas i pieniądze.

– Naprawdę ciężko wymienić tylko kilka, bo nowości jest naprawdę dużo! Może podam w takim razie te najnowsze: sporą oszczędnością czasu i pieniędzy będzie usługa automatycznego skanowania i procesowania czeków przez kasjerów. To nie tylko oszczędzi czas klientów, ale też skróci czas pracy personelu, który musi dopełnić pewnych formalności na koniec dnia, a skanowanie i procesowanie czeków do takich formalności należy. To oszczędzi nam około godziny dziennie i będziemy mogli tę godzinę „oddać” naszym członkom, otwierając nasze oddziały o 11.00 rano, zamiast w południe. To także będzie oznaczać, że nasi pracownicy będą kończyć pracę o 7.00 wieczorem, a nie o 8.00 jak teraz. Więc każdy na tym skorzysta.
Ponieważ promujemy ochronę środowiska, co tym samym oszczędza fundusze wydane na papier oraz oszczędza czas przy manualnym wypisywaniu i procesowaniu dokumentów, chcemy wyeliminować też druki, które nasi członkowie muszą wypełniać w oddziałach, jeśli chcą dokonać depozytu, wypłaty czy płatności rachunków. Ta zmiana wymaga czasu, ale przewidujemy, iż uda się nam wprowadzić to udogodnienie w przeciągu 6-9 miesięcy.

– Świetny pomysł! Ale przecież nadal członkowie Unii będą chcieli jakiegoś potwierdzenia, że dokonali transakcji...

– Oczywiście takie potwierdzenie otrzymają. Dwie opcje, które bierzemy pod uwagę, to wybór pomiędzy pokwitowaniem przy kasie albo wersją elektroniczną wysłaną na adres emailowy naszego członka.

– A co w takim razie z wpłatami do ATM? Tam też wypełnia się druki, trzeba użyć koperty…

– Nasze bankomaty też zostaną unowocześnione. Pieniądze można będzie bezpośrednio wpłacić do maszyny bez potrzeby wypisywania druku lub koperty, a po przeliczeniu przez automat wpłaconej kwoty natychmiast zostanie wydrukowane potwierdzenie z sumą wpłaconej gotówki bądź fotokopią wpłaconego czeku.

– Na początku naszej rozmowy powiedziała Pani: „W Naszej Unii faktycznie sporo się dzieje i nastąpiło wiele pozytywnych zmian”. Przy okazji niedawno obchodzonej rocznicy życzę więc Pani, jako przewodniczącej Rady Dyrektorów Unii, kolejnych pomyślnych 35 lat i dziękuję za rozmowę.

– Dziękuję za życzenia i dziękuję wszystkim wolontariuszom P-SFUK, jej zarządowi i pracownikom Naszej Unii za ich zaufanie, ciężką pracę, a naszym członkom dziękuję za lojalność, za korzystanie z usług P-SFUK i gorąco zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą, bo wspierając Naszą Unię, wspierają Polonię i swoje lokalne społeczności.