Strona główna / Nasze sprawy / Kanadyjski przykład pod rozwagę

GP #23, 15 listopada 2014 r.

Kanadyjski przykład pod rozwagę

WALDEMAR BINIECKI

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. III wojna światowa wisi na włosku, islamiści mordują chrześcijan, Ebola zabija już poza Afryką, a politycy z byłym sekretarzem generalnym NATO otwierają firmy, żeby robić duże pieniądze za to, czego nie zrobili za pieniądze podatników. Świat odważnych, charyzmatycznych polityków się kończy.

Klasą polityczną rządzą teraz słupki poparcia społecznego, szybkie i bezrefleksyjne wpisy na Twitterze czy Facebooku. Obietnice, których nikt nie spełnia. Jedna z takich obietnic padła na placu Zamkowym w Warszawie i dotyczy gwarancji bezpieczeństwa USA dla Polski.

Po tym, co się stało w Ottawie kilka dni temu, nie powinniśmy mieć żadnych złudzeń, że najważniejszym priorytetem polityki międzynarodowej będzie powstrzymanie rozszerzania się islamskiego terroryzmu. Sprawa nowego porządku europejskiego odchodzi na plan dalszy, zezwalając Rosji i Niemcom na realizację swoich wspólnych historycznych planów dominacji w Europie.

Uważam, że powinniśmy żywo interesować się tym, co się dzieje na Ukrainie, i pomagać zrozumieć Ukraińcom, że ani Rosja, ani Niemcy nie są dla nich gwarantami ich bezpieczeństwa. Musimy także być bardzo ostrożni i czujni na wszelkie przejawy rewizjonizmu oraz asertywni wobec zadośćuczynienia rodzinom wielu setek tysięcy pomordowanych Polaków przez Ukraińską Powstańczą Armię.

Od pewnego czasu obserwuję zaangażowanie się Kanady w sprawę ukraińską. Jak wielki wpływ na inne państwo może mieć dobrze zorganizowana diaspora? Zacząłem od małego rekonesansu. UCC – Ukrainian Canadian Congress – to dobrze zorganizowana grupa, która nadaje ton nie tylko Ukraińcom mieszkającym w Kanadzie, ale i w innych państwach. Strona internetowa, na którą zapraszam liderów polskich organizacji, to logiczna, dobrze zorganizowana witryna z istotnymi informacjami: na głównej stronie prezydent Poroszenko przemawiający do kanadyjskiego parlamentu. Witryna typu hybryd w trzech językach: ukraińskim, angielskim i niemieckim.

Będąc kilkakrotnie w Toronto miałem wielokrotnie okazję usłyszeć o aktywności tej grupy. Od wydarzeń związanych z upamiętnianiem UPA, Dywizji SS „Galizien”, do promocji wiedzy na temat eksterminacji Ukraińców przez NKWD. Wiedza o Holomodorze przetrwała praktycznie dzięki wielkiemu projektowi zrealizowanemu przez kanadyjskich Ukraińców.

Strona posiada aktualne informacje kto kim jest, za co odpowiada, numery telefonów i adresy emailowe. Jasno sprecyzowany jest program i cele działania. Wyraźny kalendarz wydarzeń i miejsca spotkań. Ważne jest, aby powiedzieć, że oprócz rady nadzorczej istnieje jeszcze rada doradcza, która skupia wybitne osobistości świata polityki i biznesu ukraińskiej diaspory w Kanadzie.

A teraz przejrzyjmy się temu, co dokonała tylko w tym roku ukraińska diaspora w Kanadzie (informacje pochodzą ze strony UCC). Postanowiłem wymienić tylko te najważniejsze spośród ponad 40 pozycji podanych na tej stronie:

 • marzec 2014 – zawieszenie współpracy wojskowej między Kanadą a Rosją ogłoszone przez premiera Kanady Harpera,
 • marzec 2014 – zamrożenie aktywów bankowych reżimu Janukowycza oraz zawieszenie współpracy gospodarczej z Rosją – ogłoszone przez premiera Kanady Harpera,
 • styczeń–czerwiec 2014 prowadzenie misji dyplomatycznych z udziałem polityków i dyplomatów kanadyjskich na Ukrainę,
 • marzec 2014 – zapowiedź udzielenia Ukrainie 220 mln dolarów funduszu stabilizacyjnego dla gospodarki ukraińskiej,
 • zapowiedź sankcji przeciwko Rosji i rosyjskich oficjeli,
 • zapowiedź wykluczenia Rosji z G-8 –Deklaracja Haska,
 • kwiecień 2014 – zapowiedź wysłania kanadyjskich samolotów na wschodnie flanki NATO,
 • wizyta ministra Bairda w Europie Centralnej i Wschodniej w celu wspólnego promowania rosyjskiego zagrożenia dla Europy Wschodniej, wsparcie 9,2 mln dolarów dla polskich projektów dla pomocy Ukrainie,
 • wprowadzenie kolejnych sankcji dla urzędników rosyjskich i dwóch rosyjskich banków,
 • kwiecień 2014 – wysłanie kanadyjskich myśliwców do Rumunii,
 • maj 2014 – wysłanie kanadyjskich żołnierzy na ćwiczenia NATO do Polski,
 • maj 2014 – wprowadzenie kolejnych sankcji przeciwko Rosji; minister Baird wydał rezolucję w sprawie 70-lecia deportacji krymskich Tatarów; zapowiedź wsparcia 11 mln dolarów 500 obserwatorów w ukraińskich wyborach prezydenckich; premier Harper pogratulował prezydentowi Petroszence wygranej w prezydenckich wyborach,
 • lipiec 2014 – druga wizyta premiera Harpera w trakcie trwania kryzysu na Ukrainie; zapowiedź 19,6 mln dolarów pomocy na rozwój dla ukraińskiego rolnictwa; ogłoszenie kolejnej partii sankcji dla Rosji; zapowiedź 3,5 mln dolarów pomocy na rozwój systemu ukraińskiego sądownictwa; zapowiedź 8,1 mln dolarów pomocy na rozwój systemu demokracji; przemówienie premiera Harpera do kanadyjskich Ukraińców na festiwalu w stolicy kraju,
 • sierpień 2014 – zapowiedź 3,8 mln dolarów pomocy na rozwój prywatnego sektora,
 • wrzesień 2014 – minister obrony Rob Nicholson zapowiedział udział kanadyjskiego lotnictwa (ATF) w bałtyckim systemie obrony NATO; ten sam minister zapowiedział udział kanadyjskich sił lądowych w tym samym systemie; premier Harper zapowiedział pomoc 3 mln dolarów na budowę ukraińskiego systemu dowodzenia i komunikacji; wizyta prezydenta Poroszenki w Kanadzie; podpisanie umowy o współpracy handlowej, w ramach której udzielono Ukrainie 200 mln kredytu oraz 3 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

To tylko niektóre przykłady działalności lobby ukraińskiego w Kanadzie. Trzeba również wspomnieć o artykułach prasowych, audycjach telewizyjnych i radiowych oraz istotnego wpływu mediów społecznościowych i programów edukacyjnych w instytucjach wpływu na politykę zagraniczną Kanady.

To właśnie tutaj, w USA i Kanadzie, Polonia powinna mieć właśnie taki skuteczny lobbing.

Mam nadzieję, że po wydarzeniach rozbioru Ukrainy stało się jasne, że idee Unii Europejskiej i NATO są wspaniałe tylko na papierze, a jedynym gwarantem bezpieczeństwa Polski tak naprawdę są Stany Zjednoczone. Musimy więc posiadać odpowiednie elementy wpływu na politykę tego państwa. Jednym z tych elementów jest skuteczna i dobrze zorganizowana diaspora, a przykład kanadyjskich Ukraińców jest warty przestudiowania.

W związku z niedawnymi wyborami w Kongresie Polonii Amerykańskiej pragnę polecić ten artykuł nowo wybranym władzom KPA.