Strona główna / Nasze sprawy / „Gwiazda Polarna” wśród laureatów

GP #25, 1 grudnia 2012 r.

„Gwiazda Polarna” wśród laureatów

Nagroda dla GP
Red. Jacek Hilgier (pierwszy z lewej) wśród laureatów
Nagrody Dziedzictwa im. Klemensa Zabłockiego

KATARZYNA MURAWSKA

Dla Polaków na świecie, a dla Polonii w Stanach Zjednoczonych szczególnie, 11 listopada jest dniem wyjątkowym. Z okazji 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i Dnia Weterana, w Polskim Centrum w Milwaukee odbyła się niezwykła uroczystość.

Już po raz piętnasty mieszcząca 250 osób sala bankietowa wypełniła się po brzegi. Dla wielu osób, które zbyt późno zgłosiły chęć uczestniczenia w spotkaniu, zabrakło już miejsca. Wielu gości przybyło z odległych miejscowości, m.in.: Appleton, Madison, Green Bay, Chicago, ale też z Los Angeles, Minnesoty, Pittsburgha i Nowego Jorku.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.30. Gości witali członkowie oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Wisconsin. Przed oficjalnym rozpoczęciem można było posłuchać znanych polskich ludowych i patriotycznych melodii w wykonaniu pianisty Toma Gapińskiego i skrzypka Johna Pienkosia. Była też okazja, aby obejrzeć portrety niektórych polskich sprawiedliwych wśród narodów świata, przejrzeć ostatnie numery Gwiazdy Polarnej, kupić pamiątki lub przy lampce wina porozmawiać i poznać nowych przyjaciół.

Uroczystość otworzył prezes PAC dr Mark Pienkos, a wszyscy uczestnicy w skupieniu odśpiewali hymny Polski i Stanów Zjednoczonych. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości; między innymi senator Gwen Moore, która reprezentuje ten sam okręg (Milwaukee), który reprezentowali senatorowie polskiego pochodzenia Klemens Zabłocki i Gerald Kleczka. W swoim wystąpieniu senator Moore podkreśliła wysiłek Polaków w walce o wolność i demokrację oraz ich wkład w rozwój Milwaukee, Wisconsin i Stanów Zjednoczonych.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego w Chicago Frank Spula i wicekonsul RP w Chicago Konrad Zieliński w swoich przemówieniach podkreślili żołnierski wysiłek w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. i w walce o utrzymanie pokoju na świecie.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością także przedstawiciele wielu zaprzyjaźnionych organizacji, m.in.: prezes i wiceprezes Związku Polek w Ameryce z Chicago – Dolly Honeycutt i Sharon Zogo, dyrektor Związku Sokolnictwa Polskiego w Ameryce Paul Sadowski i sekretarz Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego w Ameryce Joyce Szarowicz.

Z okazji Święta Niepodległości wiele zasłużonych osób uhonorowano Nagrodą Dziedzictwa Polskiego im. Klemensa Zabłockiego. Wśród wyróżnionych w tym roku znalazły się organizacje i indywidualni działacze polonijni.

Na szczególną uwagę zasługuje 125-letnia działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które ma w Milwaukee swoje „Gniazdo”. Organizacja ta działająca pod hasłem „w zdrowym ciele zdrowy duch” przyczyniła się do przygotowania pod względem fizycznym i moralnym członków legionów Józefa Piłsudskiego, a na emigracji dba o kulturę fizyczną Polaków i wspiera potrzebujących materialnie. „Gniazdo” w Milwaukee obchodzi w tym roku 95. rocznicę swej działalności.

Nagrodą Dziedzictwa Polskiego uhonorowano również Muzeum Polskie w Chicago, które już od 75 lat gromadzi zbiory i daje świadectwo bogactwa kultury polskiej, a także najstarsze niezależne polskojęzyczne czasopismo w USA Gwiazdę Polarną, która dociera do rąk czytelników nieprzerwanie od 105 lat. Z tego, co wiemy, w tak długiej historii tego zasłużonego dla amerykańskiej Polonii czasopisma jest to pierwsze i jedyne wyróżnienie. Lepiej późno niż wcale.

Od początku swego istnienia, jeszcze w czasach, kiedy Polska pozostawała pod obcymi zaborami, Gwiazda Polarna niosła Polakom rozsianym po całej Ameryce to, czego najbardziej im brakowało – polskie słowo, historię, wiadomości z dalekiego kraju, jego kulturę. Tak jest i dzisiaj.

Indywidualnymi Nagrodami Dziedzictwa Polskiego uhonorowano:

Ewę Barczyk-Pease – dyrektorkę Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Milwaukee i prezeskę Klubu Kobiet Polskich w Wisconsin „Polanki”.
Ann Pieńkoś – długoletnią aktywistkę życia polonijnego w Wisconsin.
Hedy Rabiegę – długoletnią działaczkę Związku Narodowego Polskiego, klubu sportowego „Polonia” i innych polonijnych organizacji.

Na specjalną uwagę zasługuje też wyróżnienie medalami im. J.I. Paderewskiego seniorów życia polonijnego – Leonarda Jędrzejczaka i Ady Dziewanowskiej. Leonard Jędrzejczak jest synem hallerczyka i jednym z ostatnich żołnierzy 2. Korpusu, którzy walczyli pod Monte Cassino. Pani Ada Dziewanowska poprzez taniec i śpiew uczy młode pokolenia polskości, a Amerykę i świat – Polski.

Mistrzem ceremonii był ubiegłoroczny laureat Nagrody Dziedzictwa Polskiego ppłk Ernest Lityński.

Uroczystość zakończyło wystąpienie pana Cloude’a Krawczyka, który poinformował obecnych o zaawansowaniu prac nad odnowieniem historycznego pomnika Tadeusza Kościuszki w Milwaukee. Koszty tego przedsięwzięcia wycenione są na $120 tys. Brakującą kwotę $50 tys. trzeba jeszcze zgromadzić. Będzie to zadanie dla wszystkich lokalnych organizacji polonijnych na najbliższy okres.

Dzień Niepodległości był ucztą dla ducha, ale też dla ciała, bo restauracja „Crocus” przygotowała na obiad smaczne tradycyjne polskie potrawy. Długo jeszcze po oficjalnym pożegnaniu goście dyskutowali i robili pamiątkowe zdjęcia, bo przecież taka okazja bycia razem, w tym gronie, może się już nigdy nie powtórzyć.

Organizatorom i wszystkim tym, którzy swoją pracą nadali temu świętu tak wspaniałą oprawę, składamy z serca płynące podziękowania. Pozostaje jedynie życzyć sobie, abyśmy zawsze wszelkie polskie rocznice mogli świętować tak uroczyście.