Strona główna / Nasze sprawy / Dwadzieścia lat minęło…

GP #5, 5 marca 2016 r.

Dwadzieścia lat minęło…

Bal Podroznika 2016
Finał uroczystego otwarcia 19. Balu Podróżnika:
„100 lat!” dla gości i sponsorów

Tegoroczny 19. Bal Podróżnika był szczególny, gdyż nie tylko celebrowano na nim 20 lat działalności Polonijnego Klubu Podróżnika, ale także dlatego, iż uczestniczyła w nim trójka wyjątkowych i wybitnych podróżników-odkrywców, którzy specjalnie przyjechali z Polski: Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński i Jacek Pałkiewicz. Gościnnie zaś dla ponad 300 gości wystąpił znakomity artysta Jacek Wójcicki. Bal Podróżnika to 8 godzin wspaniałej zabawy i okazja do spotkania w towarzystwie ciekawych ludzi, których łączy pasja poznawania świata. Jest to również dobry moment do podziękowania tym, którzy wspomagają Klub i z nami podróżują.

Prelekcje przed zabawą

Co prawda bal rozpoczął się o 8.00 wieczorem, ale już godzinę wcześniej odbyły się prezentacje, których wysłuchało ponad 200 osób, gości balu.

Najpierw, w kilkuminutowej prezentacji, prezes Jerzy Majcherczyk przypomniał najważniejsze osiągnięcia 20 lat działalności Klubu, a następnie głos zabrali goście honorowi, opowiadając o swoim ogromnym dorobku podróżniczo-odkrywczym. Każde z nich zaprezentowało również swoje najnowsze książki, które później – opatrzone autografem autora – można było zakupić. Elżbieta Dzikowska przywiozła dwa najnowsze tytuły: Tam, gdzie byłam. Tom I, gdzie pisze o swych podróżach po Meksyku, Ameryce Środkowej i Karaibach oraz Tom II: Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru i Boliwia. Jacek Palkiewicz zaprezentował książkę Droga odkrywcy, a Marek Kamiński aż cztery: Alfabet, Moje życie polarnika, Odkryj biegun w sobie i Wyprawa. Wszystkie książki cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Cocktail Hour

Tuż po prezentacji, od 8.00 do 9.00 wieczorem, goście balu mieli okazję zkosztować wielu przysmaków kuchni Royal Manor, zdominowanej przez zdrową polską żywność, oglądając przy tym na dużym ekranie filmy z wypraw Polonijnego Klubu Podróżnika, przeplatane reklamą Polskich Linii Lotniczych LOT, na pokładzie których przylecieli z Polski honorowi goście.

Rozpoczęcie Balu

Kilka minut po 9.00 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Balu Podróżnika, a Jerzy Majcherczyk przedstawił specjalnego gościa: – Z dalekiej ukochanej Polski przyjechał do nas wielki artysta, choć błądził, gdyż jechał przez Wenecję, Hiszpanię i jakieś inne kraje Europy. Wreszcie jednak do nas dotarł, aby nam o tym wszystkim zaśpiewać. Więc go posłuchajmy”. Artystą tym okazał się krakowski bard i aktor Jacek Wójcicki, który wchodząc na salę zaczął śpiewać „Wróć do Sorento” w kilku językach.

Następnie po zaproszeniu na scenę Piotra Nawrota, wiceprezesa Klubu, i Pawła Myśliwca, sekretarza, cała czwórka – przy wsparciu zespołu Vox Verona – zaśpiewała „20 lat minęło”. Po chwili dołączyła do nich cała sala.

Na scenę została zaproszona także Elżbieta Dzikowska, która z kolei zaprosiła tam Marka Kamińskiego, a ten – Jacka Pałkiewicza. Na prośbę Jerzego Majcherczyka do grona tego dołączył jeszcze wicekonsul Mateusz Stąsiek, który odczytał fragmenty listu z gratulacjami od wiceministra spraw zagranicznych RP Jana Dziedziczaka, skierowanego do prezesa i członków Polonijnego Klubu Podróżnika z okazji 20-lecia działalności na rzecz Polski.

Następnie na środek sali zostali zaproszeni: Jan Rudomina – dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w NYC, Zofia Strzałka – prezes Stowarzyszenia Polonijnych Agencji Podróży oraz przedstawiciele głównych sponsorów Polonijnego Klubu Podróżnika: PLL LOT – pani Agnieszka Kulikowska i Danuta Górecka oraz P-SFCU – Elżbieta Baumgartner, sekretarz Rady Dyrektorów. Wśród tych osób znalazła się również Małgosia Majcherczyk – prezes Classic Travel, która wspiera organizacyjnie Bal Podróżnika od wielu lat. Wszystkim odśpiewano „100 lat”.

Recital i zabawa

Tuż po części oficjalnej, swój recital rozpoczął Jacek Wójcicki. Po jego zakończeniu do pracy przystąpił zespół muzyczny Vox Verona. Do pierwszego tańca ruszyli Jerzy i Małgosia Majcherczykowie, a po chwili już cały parkiet pełen był tańczących par, wśród nich: właściciele biznesów (blisko 100), lekarze (blisko 40), agenci podróży (ponad 20), dziennikarze i reporterzy (blisko 10) oraz polonijna młodzież – ponad 30 osób. To już tradycja, że tak liczna grupa młodzieży w wieku od 17 do 30 lat bawi się ze swoimi rodzicami. Pozostałą grupę stanowili podróżnicy i sympatycy PKP. Na balu byli goście nie tylko z Nowego Jorku i New Jersey, ale też z okolicznych stanów, a nawet z Chicago i Miami. Kilka osób przyleciało z Polski. Bal prowadził prezes klubu Jerzy Majcherczyk przy pomocy Jacka Wójcickiego.

Tort i podziękowania

W tym roku tort był wyjątkowo duży, gdyż musiało się na nim pomieścić 20 świeczek na 20-lecie Klubu. Do ich zdmuchnięcia zaproszeni zostali: konsul Mateusz Stąsiek oraz honorowi goście: Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński i Jacek Pałkiewicz.

Tuz po tej ceremonii na scenę została zaproszona dr Donna Koch – Wielki Marszałek tegorocznej Parady Pułaskiego, która zaprosiła wszystkich gości Balu na 5. Aleję, aby pomaszerowali 2 października razem z tysiącami innych Polaków.

Z okazji 20-lecia zarząd Polonijnego Klubu Podróżnika postanowił w szczególny sposób podziękować najbardziej wiernym i szczodrym sponsorom, którzy na przestrzeni tych 20 lat wspierali Klub. I tak specjalne okolicznościowe plakietki zostały przyznane: PLL LOT – za 17 lat wsparcia (odebrała ją Agnieszka Kulikowska), Western Union – za 16 lat wsparcia, Classic Travel – za 20-letnie wsparcie (odebrała Małgosia Majcherczyk, P-SFUK (Elżbieta Baumgartner), Wawel Bank – za wieloletnie wsparcie i sponsorowanie Turnieju Siatkówki (Monika Sadej), Stowarzyszeniu Polonijnych Agencji Podróży (Zofia Strzałka), Polskiemu Ośrodkowi Informacji Turystycznej w USA (Jan Rudomina), CHOICE Insurance (Grażyna Torbus), DOMA Export (Krzysztof Wnękowicz), VitaMED (dr Tadeusz Majchrzak) i Clifton-Wallington Medical Group.

Konkurs na stroje

Tradycją corocznego Balu Podróżnika jest konkurs na najpiękniejszy strój przywieziony z dalekiej podróży. Każdy uczestnik ma 3 minuty, aby zaprezentować swój strój – trzeba o powiedzieć nie tylko o tym, z czego się składa, ale również z jakiego kraju czy regionu pochodzi i z jaką wiąże się muzyką lub tańcem.

O północy do konkursu stanęło tylko troje zawodników. Numer pierwszy otrzymał Stanisław Josse, który na salę wjechał na własnym wielbłądzie, a drugi – para zawodników, Zosia i Tadeusz Strzałkowie, którzy wystąpili w japońskich kimonach z Japonii.

W jury zasiedli: Jacek Wójcicki, Jacek Pałkiewicz, Marek Kamiński oraz sponsorzy trzech nagród: Małgosia Majcherczyk z Classic Travel – fundator I nagrody w wysokości $300, Grażyna Torbus z Choice Insurance, fundator II nagrody $200 i Sylwia Lichter, reprezentująca dr. Nasiaka, fundatora III nagrody za $100. Sędziowie ci zdecydowali przyznać pierwszą nagrodę Zofii i Tadeuszowi Strzałkom, a drugie Stanisławowi Josse.

Laureaci otrzymali również nagrody od innych sponsorów w postaci piwa Żywiec i Warka, a także zestawy żywnościowe od firmy BACIK. Dziękujemy.

Dziękujemy też pozostałym sponsorom, wśród których znaleźli się:  VICTORIA Development, CITY Sky Line, AUSCOR Transport, Linden Medical Group, dr Z. Moszczyński, Royal Manor, Dr Nasiek Medycyna Estetyczna,  dr Rozdeba i dr Lupinska, Klinika Regeneracji Stawów i Kręgosłupa, Precision Powerhouse, dr Gabriela PCN Medical, Stanley’s Polish Pierogi, PUREBEAU-US, Iwona Kaplan Business Portraits, XPLORE Horizon, KLARA Beauty Lab, CHERAMI Law Firm Debski, Esq, REVIVE Body & Mind, Medical & Esthetic Center dr Tadeusz Pyz, Jabco Environmental, J. Kuzemczak Esq, ICE Inter-Connection oraz sponsorzy medialni: Gwiazda Polarna, Nowy Dziennik, Super Express, Gazeta Polska, Polski Express, www.ny.pl, www.poland.us oraz Polskie Radio Nowy Jork 910AM.

Zapraszamy wszystkich a szczególnie młodzież polonijną do aktywnego uczestniczenia w naszych akcjach. Więcej informacji o działalności Polonijnego Klubu Podróżnika znajdą Państwo na stronie internetowej  www.odkrywcy.com lub pod numerem 1-973-473-1249 i emailem: info@odkrywcy.com

Polonijny Klub Podróżnika